Zielone miejsca pracy - współczesne wyzwanie dla doradców zawodowych

DSpace/Manakin Repository

Show full item record

Title Zielone miejsca pracy - współczesne wyzwanie dla doradców zawodowych
Autor: Chrząścik, Marcin
URI: http://hdl.handle.net/11331/1946
Date: 2015
Źródło: Wiedza i doświadczenie a współczesne koncepcje i narzędzia zarządzania organizacją / red. nauk. Janusz Toruński, Marcin Chrząścik. - Siedlce, 2015. - S. 154-163.
Abstract: W latach 50. XX w. w Ameryce po raz pierwszy ogłoszono, że całość zawodów można podzielić na dwie grupy, na te związane z potrzebą wykorzystania w większej mierze intelektu, tzw. z ang. white collars (białe kołnierzyki), oraz te związane z potrzebą wykorzystania w większej mierze siły fizycznej tzw. z ang. blue collars (niebieskie kołnierzyki). Przełom XX i XXI wieku, a już zdecydowanie pierwsze lata XXI wieku zmieniły ten podział wraz z pojawieniem się kategorii „zielonych kołnierzyków”, czyli z ang. green- collar jobs, green jobs. Ale to nie uprościło globalnie rozumianego rynku pracy, a wręcz doprowadziło do tego, że pojawiło się więcej pytań niż odpowiedzi. A główne z nich to – te, czy rzeczywiście można w ogóle wyróżnić kategorię „zielonych” miejsc pracy, która zdaje się być sztuczna, niejednorodna i praktycznie niedefiniowalna? 109 . W związku z powyższym, niniejszy artykuł poświęcony jest „zielonym” miejscom pracy jako współ- czesnemu wyzwaniu dla doradców zawodowych, ponieważ od doradców zawodowych będzie zależało, czy „zielone kołnierzyki” rzeczywiście zaistnieją jako ta trzecia grupa zawodów nie tylko w teorii, ale również w społecznej świadomości tak pracodawców, jak i pracobiorców.

Files in this item

The following license files are associated with this item:

This item appears in the following Collection(s)

Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska Except where otherwise noted, this item's license is described as Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Search DSpace


Advanced Search

Browse

My Account

Statistics